علائم تجاری

نکته‌های نظری و کاربردی درباره کیفرخواست شفاهی| دفتر حقوقی موکل

مهدی خدادادی؛ بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب اشنویه

 

یکی از موارد و جهات شروع به رسیدگی در دادگاه های کیفری، ادعای شفاهی دادستان (در رویه قضایی موسوم به کیفرخواست شفاهی) در دادگاه است (بند پ ماده ۳۳۵ قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲). در کیفرخواست شفاهی مقنن به دادستان اجازه می‌دهد که بدون کیفرخواست و ادعا نامه کتبی،دعوای کیفری را حضوری و شفاهی در دادگاه صالح مطرح نماید. بنابراین کیفرخواست شفاهی یعنی دادستان شفاهی بیان اتهام می‌نماید.

آشنایی با عفو عمومی|دفتر حقوقی موکل

مجازات هميشه بهترين و موثرترين شيوه‌ی اصلاح مجرم نيست و گاهی بخشش مجرم تأثیر بهتری در اصلاح و تنبه او دارد. زيرا چه بسا افرادي هستند كه وقتی به خطای خود پی می‌برند، متنبه می‌شوند و در صدد جبران برمی‌آیند. لذا امکان عفو مجرمین در قانون پیش‌بینی شده است.

افترا یا تهمت به چه معنا است؟|دفتر حقوقی موکل

افترا و تهمت دو کلمه­‌ی تقریباً هم‌معنی هستند و به عنوان یک رفتار توسط قانون‌گذار جرم‌انگاری شده­‌اند. اگر فردی بدون دلیل و مدرک و با علم به بی‌گناه بودن یک شخص، به او جرمی را نسبت دهد، مرتکب جرم افترا شده‌ و با مجازاتی که قانون‌گذار برای آن درنظرگرفته‌است، روبرو خواهد شد.

توقف رسیدگی به جرم و اجرای مجازات| دفتر حقوقی موکل

در آیین دادرسی کیفری ممکن است مواردی پیش بیاید که دعوای کیفری شما را برای همیشه از پروسه رسیدگی خارج نماید و دیگر امکان رسیدگی به آن دعوا وجود نداشته باشد. این موارد عام هستند. اما ما این موارد را ذیل جرم سرقت بررسی می‌­کنیم.

لینک دین
تلگرام
اینستاگرام
الووکیل

ورود اعضا

برای دریافت خدمات حقوقی ثبت نام کنید