علائم تجاری

اقرار چیست و شرایط قبول آن در محاکم قضایی چگونه هست؟|دفتر حقوقی موکل

گاهی نیز اقرار، خبر دادن به ارتکاب جرمی از جانب خود شخص مقر است. در اصطلاح عوام گفته می ­شود که متهم به جرمش اعتراف کرد. اقرار یا اعتراف باید به صورت روشن و بدون هیچگونه ابهامی صورت پذیرد و قابل ذکر است که اقرار نمی ­تواند مشروط، وابسته یا معلق به امری باشد؛ مانند آنکه شخص بگوید «من فلان ماشین را به سرقت برده ­ام به شرطی که فلانی به این جلسه احضار شود. این نشان می ­دهد که می توان به اقرار در همان حین استناد کرد.

 

 

اقرار، اسناد کتبی، شهادت، اَمارات، سوگند و علم قاضی از جمله ادله ی اثبات دعاوی و جرایم به شمار می­ روند. در تعریف اقرار آورده ­اند که اقرار عبارت است از اینکه شخصی به حقی برای دیگری خبر دهد که به ضرر خودش تمام شود. به شخصی که به ضرر خود خبر می ­دهد «مُقِر و به شخصی که به نفعش خبری داده شده است «مقرلَه می­ گویند. غالبا اقرار با لفظ انجام می­ شود اما می­ تواند با اشاره کردن، نوشتن و حتی عمل کردن هم صورت گیرد.

شرایط اقرار

شخص مقر باید بالغ، عاقل، مختار و قاصد باشد. بلوغ برای پسران ۱۵ سال تمام قمری و برای دختران ۹ سال تمام قمری است. اقرار شخص مجنون، در حالتی که جنون (دیوانگی) بر او مستولی شود، شخص مجبور که از روی اکراه یا زور و شکنجه، اقرار می­ کند و شخص هازل (شوخی کننده) که به خبر دادن موضوعی قصد نداشته باشد و تنها بر مزاح چیزی بگوید، باطل است و اثری نخواهد داشت. درمقابل لازم نیست تا مقرله (شخصی که به نفع او خبری داده می ­شود) بالغ، عاقل، مختار و قاصد باشد؛ ایشان تنها باید بتواند آنچه را که به نفعش اقرار شده است، دارا شود. برای مثال جنین تا زمانی که زنده متولد نشود، نمی ­تواند ملکی را تملک کند. حال اگر شخصی اقرار کند که منزلی که در تصرف اوست، ملک جنین می­ باشد، چون جنین در این حالت نمی ­تواند مالک شود، بنابراین این اقرار هم نمی ­تواند صحیح باشد.

از طرف دیگر اقرار باید پیرامون موضوعی باشد که عقلا و طبیعتا بتواند اتفاق بیفتد. مثل اینکه در دعوای تشخیص نسب فردی (اثبات رابطه پدری و فرزندی)، شخص ۲۰ ساله ­ای ادعای پدری برای شخص ۲۵ ساله­ ای را داشته باشد، که قاعدتا امکان چنین امری وجود ندارد.

اقرار چیست و شرایط آن چگونه هست

گاهی نیز اقرار، خبر دادن به ارتکاب جرمی از جانب خود شخص مقر است. در اصطلاح عوام گفته می ­شود که متهم به جرمش اعتراف کرد. اقرار یا اعتراف باید به صورت روشن و بدون هیچگونه ابهامی صورت پذیرد و قابل ذکر است که اقرار نمی ­تواند مشروط، وابسته یا معلق به امری باشد؛ مانند آنکه شخص بگوید «من فلان ماشین را به سرقت برده ­ام به شرطی که فلانی به این جلسه احضار شود. این نشان می ­دهد که می توان به اقرار در همان حین استناد کرد.

در کلیه ی جرایم، قانونگذار یک بار اقرار را کافی می ­داند. اما در برخی از جرایم شخص اقرارکننده باید چند دفعه به صورت متوالی یا متناوب (در یک جلسه ی دادگاه یا چند جلسه) اقرار به ارتکاب جرم کند. مثلا برای اثبات زنا و لواط، چهار بار اقرار لازم است یا در جرایمی مانند شرب خمر (نوشیدن مشروبات الکلی) و قذف (نسبت دادن زنا یا لواط به یک شخص، مانند اینکه به فردی بگوید تو زنازاده­ ای) و نوعی از سرقت، مقر باید دوبار به جرم خود اقرار کند. هدف قانونگذار از لازم دانستن تعدد اقرار برای برخی از جرایم حساسیت حیثیتی و حق الهی بودن آن جرایم است و با این کار احتمال دارد که متهم شرم و توبه کند و از اقرارهای بعدی پرهیز نماید. مانند ماجرای اقرار کردن زن زناکار در پیشگاه حضرت علی(ع) که آن حضرت ۳ بار به بهانه­ های مختلف، زن را از اقرار کردن برحذر می­ داشت تا شاید آن زن پشیمان شود و توبه کند و از اقرارهای بعدی دست بردارد لیکن باز هم زن اقرار کرد و در دفعه ی چهارم برای حضرت راهی جز اجرای مجازات وجود نداشت.

نکته ی قابل توجه این است که هرچند که در امور حقوقی، شخصی که اقرار می­ کند باید به آن ملزم باشد و نمی­ تواند از آن عدول کند یا بگوید من آنچه را گفتم، قبول ندارم اما اگر نادرست بودن اقرار برای قاضی ثابت شود یا مقر ادعا کند که اقرار او فاسد بوده است، مثلا از روی اکراه و شکنجه صورت گرفته است یا اینکه اشتباها اقرار کرده است و عذری بیاورد، درصورت اثبات فساد یا اشتباه، اقرار او باطل و بی اثر می ­شود. اما در امور کیفری انکار کردن بعد از اقرار، از بین رفتن مجازات را باعث نمی­ شود؛ به جز در اقرار به جرمی که مجازات آن سنگسار (برای مثال زنای زن شوهردار که شوهر او سالم و در دسترس باشد) یا حد قتل (برخی جرایم حق الهی است که به آنها حدود و به مجازات آنها حد گفته می ­شود­. درمورد جرم زنایی که از روی اجبار صورت گرفته باشد یا همان زنای به عنف، مجرم به قتل می­ رسد) باشد؛ در هر مرحله از دادرسی ولو درحین اجرا، مجازات تعیین شده ساقط شده و به جای آن صد ضربه شلاق و در مواردی حبس اجرا می­ شود.  

 

 بیشتر درباره اقرار  بدانید

  اثبات دعوا از طریق اقرار|دفتر حقوقی موکل

اعتبار اقرار خارج از دادگاه در امور کیفری |دفتر حقوقی موکل

 

 

 

 

 

 

لینک دین
تلگرام
اینستاگرام
الووکیل

ورود اعضا

برای دریافت خدمات حقوقی ثبت نام کنید