banner2

بزه رابطه نامشروع طرفینی است و صرف اقرار یکی از طرفین در صورت انکار دیگری برای اثبات جرم کافی نیست.|دفتر حقوقی موکل

چکیده: بزه رابطه نامشروع طرفینی است و صرف اقرار یکی از طرفین در صورت انکار دیگری برای اثبات جرم کافی نیست.

تاریخ رای نهایی: 1393/12/06

شماره رای نهایی: 9309970222001640

 

 

دفتر حقوقی موکل، ارائه دهنده خدمات حقوقی توسط وکلای پایه یک دادگستری  

 

رای بدوی در خصوص اتهام آقای م.، 28 ساله، بازداشت به علت عجز از تودیع وثیقه، با وکالت ع. و م.ن.، دایر بر جعل استفاده از سند مجعول-توهین-تهدید-ایجاد مزاحمت تلفنی و برقراری ارتباط نامشروع موضوع شکایت شکات و کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر؛ از توجه به بررسی اوراق و محتویات پرونده، اظهارات شاکی بدین شرح است که از سوی یکی از مراجع قضایی حکم جلب وی به اتهام ایجاد مزاحمت تلفنی صادر شده است و این موضوع را بررسی و چون از ایجاد مزاحمت تلفنی و از ثبت نام شماره خط مزاحم هیچ اطلاعی نداشته در پی بررسی موضوع به این امر مشکوک و از مرجع قضایی درخواست استعلام کلیه خطوط به نام وی را نموده است.

پس از استعلام مشخص شده است ده خط تلفنی که وی هیچ خبری از آن‌ها ندارد به نام وی ثبت شده است و ادعا می‌نماید چندی پیش مدارک وی مفقود یا سرقت شده و احتمالاً از آن سوء استفاده شده است. به موازات همین امر فرد ناشناس دیگری نیز با شماره‌های مختلف با وی تماس حاصل، او و خانواده‌اش تهدید می‌نماید که باید زنش را طلاق دهد. فرد مزاحم بارها با وی و خانواده او تماس حاصل و آسایش را از آنان سلب نموده است و ماحصل تحقیقات انجام شده از ناحیه دادسرا که با احضار افرادی که اسامی آنان به عنوان صاحبان خط تلفن جملگی بیان کرده‌اند مدارک هویتی وی مدتی مفقود شده و احتمالاً کسی از آن سوء استفاده کرده است. در ادامه تحقیقات مشخص می‌شود که ده خط تلفن به نام س. در دفاتر خدمات ارتباط شهرستان اسلامشهر از سوی افرادی به نام م. – الف. ثبت شده است.

در پی تحقیقات از این افراد الف.ف. اقرار می‌نماید که در هنگام ثبت نام این خطوط فردی که بعدها مشخص شد نام وی م.الف. است. دفتر خدمات ارتباطی وی حاضر و با کارت ملی م.س. شش خط تلفن ثبت نام می‌نماید. در هنگام ثبت نام یکی از خطوط، کارمند وی متوجه می‌شود که نامبرده به جای استفاده از کف انگشت، از زانوی انگشت خود برای زدن اثر انگشت استفاده می‌نماید به همین خاطر با نامبرده درگیری لفظی و از ادامه ثبت نام خودداری می‌نماید به گونه‌ای که برگه نیمه تمام ثبت نام در پرونده موجود است.

پس از سپری شدن تحقیقات با همکاری الف.ف.، نامبرده شناسایی و در پی احضار و حاضر نشدن جلب می‌شود، نامبرده در آغاز همه اتهامات را نمی‌پذیرد، در مراحل بعدی تحقیقات اقرار می‌نماید با همسر شاکی به نام ز. در دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر آشنا شده چون ز. از زندگی خود ناراضی بوده به همین خاطر به م.الف. گفته است که با همسر و خانواده‌اش تماس بگیرد و برای آنان ایجاد مزاحمت نماید و به همراه همسر شاکی در ساوه به منزل شاکی رفته مدارک هویتی و کارت عابر بانک را به او داده است و رمز آن را نیز در اختیار گرفته و به این طریق توانسته اقدام به ثبت نام خطوط تلفن نماید و در اظهارات خود اصرار به برقراری ارتباط نامشروع با همسر شاکی می‌نماید و اظهار می‌دارد قریب به 3700 تماس پیامکی با وی برقرار شده است، همسر شاکی صحت شماره‌های یاد شده را قبول دارند.

اما اظهار می‌دارد که پیامک‌های ارسال شده جعلی است، لذا با عنایت به مراتب مذکور، شرح شکایت شکات، پاسخ استعلام شرکت ایرانسل، اظهارات مطلعین، اعتراف مشتکی‌عنه در تحقیقات مقدماتی و اقرار به بخشی از اتهامات در جلسه دادرسی، انکار و مدافعات بلاوجه و غیرمؤثر او در جلسه رسیدگی و سوابق متعدد و بعضاً مرتبط با جرایم انتسابی بزهکاری او را در حد جعل امضاء (س.) در ثبت نام 10 خط تلفن همراه از طریق ارائه کارت ملی او و معرفی خود با نام شاکی مذکور و امضاء برگ درخواست شماره تلفن و نیز معرفی خود با نام ب. با جعل امضاء او در درخواست‌های خط تلفن در دفتر خدمات ارتباطی، استفاده از اسناد مجعول ثبت نام خطوط برای دریافت خط تلفن اقدام به تهدید نامبردگان به ضررهای نفسی، جانی و شرفی و هم‌چنین نوشتن دست‌نویس تهدیدآمیز که در تحقیقات مقدماتی نامبرده به نوشتن آن اذعان نموده است، فحاشی در پیامک‌های ارسالی برای دادگاه محرز تشخیص و با انطباق جرایم انتسابی به وی با مواد 536-608-669-641 از قانون مجازات اسلامی 1375 و با رعایت مواد 137-134 از قانون مجازات اسلامی 1392 به لحاظ ارتکاب جرایم متعدد در تکرار در ارتکاب جرم از بابت بزه جعل به تحمل دو سال و نیم حبس و از جهت استفاده از سند مجعول به پرداخت هجده میلیون ریال جزای نقدی از حیث تهدید به تحمل هفتاد و پنج ضربه شلاق، از جهت توهین به تأدیه یک میلیون ریال جزای نقدی، از بابت ایجاد مزاحمت تلفنی به تحمل سه فقره حبس هر کدام هشت ماه که اشد مجازات قابل اجرا است با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم می‌نماید.

در خصوص اتهام دیگر او دایر بر ارتکاب عمل نامشروع قطع نظر از اعتراف او در تحقیقات مقدماتی و اصرار به اقرار در جلسه دادرسی نظر به این‌که بزه برقراری ارتباط نامشروع طرفینی است طرف مقابل منکر ارتباط مذکور است و این‌که اقرار در اثبات بزه موضوعیت ندارد و مقرون به واقع به نظر نمی‌رسد، لذا به لحاظ فقدان ادله کافی و مآلاً عدم قناعت وجدانی جهت توجه اتهام اخیر به متهم حکم بر برائت وی از این حیث صادر و اعلام می‌نماید. رأی صادره حضوری بوده و در ظرف مهلت بیست روز قابل تجدیدنظر در محاکم محترم استان تهران است. رئیس شعبه 103 دادگاه عمومی جزایی اسلامشهر رای دادگاه تجدید نظر در خصوص تجدیدنظرخواهی آقای م. با وکالت آقای م.ن. نسبت به دادنامه ......... دادگاه با توجه به محتویات پرونده و مفاد لایحه تجدیدنظرخواهی نظر به این‌که بزه‌های منتسبه حسب اوراق و مندرجات پرونده و دلایل منعکس در رأی محرز بوده و ایراد و اعتراض موجه و مؤثری که موجبات نقض و بی‌اعتباری دادنامه معترض‌عنه را ایجاب نماید ابراز و اقامه نشده و از حیث رعایت تشریفات قانونی و مبانی استنباط و توجه به مستندات به خصوص نحوه و روش ارتکاب جرم توسط تجدیدنظرخواه فاقد اشکال می‌باشد، لذا با رد اعتراض با استناد به بند الف ماده 257 قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری دادنامه تجدیدنظرخواسته را تأیید می‌نماید. رأی دادگاه قطعی است. رئیس شعبه 20 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ـ مستشار دادگاه


 

   جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با وکلای دفتر حقوقی موکل ارتباط برقرار نمایید.

 

بیشتر بدانید

تفاوت رابطه نامشروع با زنا|دفتر حقوقی موکل

عاقبت شوم رابطه نامشروع، قتل شوهر را رقم زد | دفتر حقوقی موکل

کلاهبرداری میلیونی زن جوان با پیشنهاد رابطه غیر اخلاقی|دفتر حقوقی موکل

بررسی جرم رابطه نامشروع| دفتر حقوقی موکل

 

گوگل پلاس
تلگرام
اینستاگرام
الووکیل

ورود اعضا

برای دریافت خدمات حقوقی ثبت نام کنید

مشاوره حقوقی