علائم تجاری

عمده زندانیان جرایم غیرعمد بدهکاران چک و مهریه هستند|دفتر حقوقی موکل

(1396/02/23) رییس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه ۷ درصد محکومان را زندانیان مالی شامل می‌شوند، تاکید کرد:  با توجه به تعداد بالای بدهکاران مالی ناشی از صدور چک و تعهدات مربوط به مهریه و نفقه لازم به نظر می‌رسد ستاد دیه در کنار رسالت اصلی خود در حوزه فرهنگ‌سازی و آموزش به آحاد مختلف جامعه نیز فعالیت کند.

 

دکتر اصغر جهانگیر در دوازدهمین گردهمایی مدیران نمایندگی‌های ستاددیه سراسر کشور اظهارکرد: در حال حاضر وظیفه‌ای که بر عهده گرفته‌اید، بسیار ارزشمند است و برای توفیق بیشتر در حوزه کاری خودتان خوب است در کنار تلاش برای تدوین تشکیلات دقیق اداری و شیوه انجام ماموریت‌ها و پیاده کردن جزییات کاری در روند آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری به تغییرات جامعه، پیشرفت‌ها عمومی نیز نظر داشته باشیم و با سیر این تحولات هماهنگی به عمل آوریم که تضمین موفقیت نه تنها این مجموعه بلکه هر نهادی در عنایت به همین مسایل است.
 به گزارش روابط‌عمومی ستاد دیه کشور، وی‌ تاکید‌ کرد: شناخت کامل پیچیدگی‌های محیطی، حذف قوانین دست‌وپا گیر و همخوانی با نیازهای مردم و به حداقل رساندن بروکراسی در فرآیند رسیدگی به پرونده‌های افراد دردمند در بند اموری هستند که ماموریت‌ها را ساده‌تر کرده و مسیر خدمت را برای رایه تسهیلات به جمعیت بیشتری از زندانیان کشور تعمیم خواهد داد.
رییس سازمان زندان‌ها توجه و تابعیت از مطالبات ستاددیه مرکز را مهمترین رمز موفقیت دفاتر استانی مطرح کرد و گفت: هیات مدیره ستاددیه کشور بر حسب یک نیازسنجی دقیق در راستای پاسخگویی به روز در قبال برخی موانع و مشکلات اداری برآمده است که اصلاح اساسنامه این نهاد حمایتی در همین راستا تعریف می‌شود.

    خدمت ستاددیه تنها شامل حال یک زندانی نمی‌شود

وی اظهارکرد: با اشاره به اینکه خدمت ستاددیه تنها شامل حال یک زندانی نمی‌شود، اظهارکرد: در فرآیند یک آزادی و آن هم آزادی یک زندانی نیازمند و آبرومند محکوم به جرایم غیرعمد علاوه بر مسبب یک سانحه یا حادثه شخص آسیب‌دیده و همین‌طور خانواده‌های این افراد هم مشمول این اقدام خیر می‌شوند و در کنار همه این‌ها آن چه شایسته تقدیر است این امر مهم است که با رهایی یک زندانی واجد شرایط تشکیلات و نهادهای دولتی ذی‌ربط در امر زندانبانی هم به نوعی یاری می‌شوند.
جهانگیر ادامه داد: بانیان تاسیس ستاددیه این طور نبود به زندانی غیرعمد فقط در حد یک محبوس نگاه کنند، بلکه با یک باور قلبی آنها در فضای ذهنی خودشان از این افراد به عنوان اسیر یاد می‌کردند و با یک دغدغه خاصی آزادی مددجویان نیازمند را پیگیری می‌کردند که به لطف خدا این نوع نگاه تا امروز باقی‌مانده و مدیر و کارکنان این مجموعه این رویه سنتی را با علاقه تداوم می‌دهند.
رییس سازمان زندان‌ها با تاکید بر تشریک مساعی و هم‌افزایی سازمان در دستیابی به موفقیت‌های بیشتر یادآورشد: در شرایط فعلی و در عصری که در آن هستیم به دلیل تخصصی شدن برخی از رشته‌های کاری و همچنین نیاز به تعامل بیشتر با مجموعه‌های همسو ارتباط با نهاد‌ها و سازمان‌های دیگر نه فقط در حد یک سفارش بلکه در قالب یک ضرورت تعریف می‌شود. وی با اشاره به ظرفیت‌های نهادهایی، چون صداو سیما، معاونت‌های فرهنگی سازمان‌ها و جامعه هنرمندان کشور، افزود: در حوزه جلب مشارکت‌های مردمی نیز به همین نحو با برقراری تعاملات فی‌مابین با نهادهای مسئول می‌توان ضمن شناسایی نیکوکاران بیشتر و احصای دقیق خیرین خاص ضمن افزایش بانک اطلاعاتی در زمینه دریافت کمک‌های مالی برای آزادی حداکثری مددجویان تحت حمایت ستاددیه هم اقدام کنیم.

  هفت درصد زندانیان کشور، محکومان غیرعمد هستند

رییس سازمان زندان‌ها توفیق یک مجموعه را در سایه برنامه‌های بلند مدت مطرح کرد و گفت: خوب است علاوه بر تدوین برنامه‌های کوتاه مدت و سالانه با یک دورنگری نسبت به تنظیم یک برنامه ده ساله و بلند اقدام کنیم تا با عنایت به ظرفیت‌هایی که موجود است در آتیه دچار مشکل نشویم.
جهانگیر با بیان آمار زندانیان کشور، اظهارکرد: هم اکنون از جمع ۲۲۲ هزار نفری زندانیان سراسر کشور ۷ درصد را محکومان جرایم غیرعمد شامل می‌شود که با مشاهده تعداد بالای بدهکاران مالی ناشی از صدور چک و تعهدات مربوط به مهریه و نفقه لازم به نظر می‌رسد ستاد دیه در کنار رسالت اصلی خود در حوزه فرهنگ‌سازی و آموزش به آحاد مختلف جامعه نیز فعالیت کند.

  زندانی مهریه با پنج سال حبس

وی با تفکیک بدهکاران مهریه به تعداد سکه‌های تقاضا شده، گفت: متاسفانه بیشترین میزان بدهکاران موضوع مهریه که ۶۵ درصد این افراد را شامل می‌شوند در پرداخت ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه ناتوان شده‌اند که این امر ضرورت فعالیت در حوزه فرهنگی را بیش از پیش توجیه می‌کند. شایسته نیست، اما در موضوع مهریه با عنایت به مرخصی‌ها ما زندانی داریم که ۵ سال در زندان بوده است.رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامین تربیتی کشور، تصریح‌کرد: در برهه‌ای قانونگذار ما با هدف انسجام کیان خانواده‌ها برای یک امر مدنی مجازاتی کیفری را در نظر گرفت که البته این تدبیر در ادامه به تزلزل و حتی فروپاشی برخی خانواده‌ها انجامید. بازنگری و تلاش برای اصلاح این واقعیت که بدهکار بزهکار نیست و جای آن هم به مراتب در زندان نمی‌باشد موضوع مورد تقاضایی است که بایستی برای احقاق کامل آن همت مضاعفی به خرج دهیم.
در ادامه جلسه، سید اسدالله جولایی، مدیرعامل ستاددیه کشور با تببین رویکرد‌ها و اولویت‌های این مجموعه در موضوعاتی، چون «نحوه برگزاری جشن‌های گلریزان در ماه رمضان ۹۶»، «شیوه تحقیق از مددجویان معرفی شده به این نهاد حمایتی»، «تنظیم برنامه‌های پیشگرانه از ورود ناخواسته افراد به زندان» و «ارایه به روز از تعداد زندانیان تحت حمایت نمایندگی‌ها» به تشریح برنامه‌ها در این گردهمایی پرداخت.

 
 

مطالب مرتبط:

لینک دین
تلگرام
اینستاگرام
الووکیل

ورود اعضا

برای دریافت خدمات حقوقی ثبت نام کنید