2.1

نکته‌های نظری و کاربردی درباره کیفرخواست شفاهی| دفتر حقوقی موکل

مهدی خدادادی؛ بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب اشنویه

 

یکی از موارد و جهات شروع به رسیدگی در دادگاه های کیفری، ادعای شفاهی دادستان (در رویه قضایی موسوم به کیفرخواست شفاهی) در دادگاه است (بند پ ماده ۳۳۵ قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲). در کیفرخواست شفاهی مقنن به دادستان اجازه می‌دهد که بدون کیفرخواست و ادعا نامه کتبی،دعوای کیفری را حضوری و شفاهی در دادگاه صالح مطرح نماید. بنابراین کیفرخواست شفاهی یعنی دادستان شفاهی بیان اتهام می‌نماید.

افترا یا تهمت به چه معنا است؟|دفتر حقوقی موکل

افترا و تهمت دو کلمه­‌ی تقریباً هم‌معنی هستند و به عنوان یک رفتار توسط قانون‌گذار جرم‌انگاری شده­‌اند. اگر فردی بدون دلیل و مدرک و با علم به بی‌گناه بودن یک شخص، به او جرمی را نسبت دهد، مرتکب جرم افترا شده‌ و با مجازاتی که قانون‌گذار برای آن درنظرگرفته‌است، روبرو خواهد شد.

توقف رسیدگی به جرم و اجرای مجازات| دفتر حقوقی موکل

در آیین دادرسی کیفری ممکن است مواردی پیش بیاید که دعوای کیفری شما را برای همیشه از پروسه رسیدگی خارج نماید و دیگر امکان رسیدگی به آن دعوا وجود نداشته باشد. این موارد عام هستند. اما ما این موارد را ذیل جرم سرقت بررسی می‌­کنیم.

آشنایی با عفو عمومی|دفتر حقوقی موکل

مجازات هميشه بهترين و موثرترين شيوه‌ی اصلاح مجرم نيست و گاهی بخشش مجرم تأثیر بهتری در اصلاح و تنبه او دارد. زيرا چه بسا افرادي هستند كه وقتی به خطای خود پی می‌برند، متنبه می‌شوند و در صدد جبران برمی‌آیند. لذا امکان عفو مجرمین در قانون پیش‌بینی شده است.

انواع توهین| دفتر حقوقی موکل

 همه انسان‌ها به‌صرف انسان بودن و فارغ از هر گونه امتیاز خاص اجتماعی، حقوقی دارند که باید از جانب سایر هم‌نوعان محترم شمرده شود و مورد تعرض قرار نگیرد. از جمله، جان و مال و آبروی اشخاص مصون از تعرض است، و درصورتی‌که این حقوق رعایت نشود، با رعایت شرایطی امکان مجازات شخص نقض‌کننده‌ی حقوق فراهم خواهد بو...

گوگل پلاس
تلگرام
اینستاگرام
پیام رسان سروش

ورود اعضا

برای دریافت خدمات حقوقی ثبت نام کنید