banner2

تعیین ۱۴ سکه بهار آزادی طرح قدیم به عنوان معیار محاسبه مهریه|دفتر حقوقی موکل

97/08/05  ارائه طرحی از سوى نمايندگان مجلس برای تعیین ۱۴ سکه بهار آزادی طرح قدیم به عنوان معیار محاسبه مهریه در محاکم قضایی

 

 

دفتر حقوقی موکل، ارائه دهنده خدمات حقوقی توسط وکلای پایه یک دادگستری در سراسر ایران

 

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی در تشریح طرحی که به منظور اصلاح روند محاسبه مهریه ارائه شده است، گفت:

جمع‌بندی ما در مورد مهریه به سه دسته تقسیم می‌شود که اول برای مردانی هستند که به تازگی عقد کرده‌اند و برای بدهی مهریه در زندان هستند که باید تدبیری برای رفع مشکل آنها اندیشیده شود، کما اینکه تاکنون تعداد 4500نفر به دلیل بدهی مهریه در زندان به سر می‌برند و پرونده‌های حقوقی تعدیل اقساط مهریه و سکه‌ها نیز 19 درصد افزایش داشته است.

 یکی دیگر از مواردی که در این طرح لحاظ شده، این است که برای اصلاح روند محاسبه مهریه در آینده تدبیری بیندیشیم، بنابراین یک ماده واحده‌ای ذیل تبصره 3 ماده 19 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی طراحی کردیم مبنی براینکه رئیس قوه قضائیه می‌تواند در طول مدت 2 سال بدون دادخواست موردی در محاکم نسبت به کاهش قیمت سکه با ابلاغ بخشنامه به تمام محاکم اقدام کند و چون قانون است، محاکم مکلف به اجرای آن هستند.

 بی‌تردید نرخ سکه‌های مندرج در مهریه باید به تناسب تورم افسارگسیخته بر اساس توانایی مردان کاهش یابد تا از تعداد ورودی‌های بدهکاران مهریه به زندان ناشی از عجز در پرداخت کاسته شود.

 ما برای نحوه پرداخت مهریه در آینده نیز مهریه حضرت زهرا (س) را ملاک قرار داده‌ایم که در شرایط کنونی 14 سکه بهار آزادی طرح قدیم تعیین شده است، اما همچنان این مقدار محل اختلاف است.

اگر خانمی برای دریافت 14 سکه بهار آزادی به محاکم قضایی ورود کند اصل بر این گذاشته می‌شود که مهریه خود را دریافت نکرده است و می‌تواند به طورمستقیم به اجرای احکام دادگستری مراجعه کند و فرآیند دادرسی حفظ می‌شود و چنانچه مرد از پرداخت آن امتناع ورزد به مجازات حبس محکوم می‌شود، چرا که همه از توان مالی لازم برای پرداخت این میزان مهریه به صورت نقد یا اقساط برخوردار هستند.

 خانم‌ها می‌توانند در زمان عقد بیش از 14 سکه را ثبت کنند و باید آن را به بخش اجرایی سازمان ثبت اسناد و املاک ببرند تا مرد ممنوع‌الخروج شود، اما زندان نرود.

 

 جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با وکلای دفتر حقوقی موکل ارتباط برقرار نمایید.

بیشتر بخوانید

برخی شروط ضمن عقد را جایگزین مهریه کرده اند |دفتر حقوقی موکل

در چه مواردی عدم پرداخت نفقه قابل شکایت کیفری نیست؟|دفتر حقوقی موکل

برای تعیین میزان مهریه به چه نکاتی باید توجه کرد؟ |دفتر حقوقی موکل

دادخواست تبدیل پرداخت مهریه خارج از نوبت رسیدگی می شود|دفتر حقوقی موکل

بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه|دفتر حقوقی موکل

دادخواست تعدیل تقسیط مهریه در صدر دعاوی حقوقی|دفتر حقوقی موکل

طرح تعدیل مهریه تقدیم هیات رییسه مجلس شد|دفتر حقوقی موکل

گوگل پلاس
تلگرام
اینستاگرام
الووکیل

ورود اعضا

برای دریافت خدمات حقوقی ثبت نام کنید